SCHOOL DISTRICT OF PHILADELPHIA
440 N. Broad Street
Philadelphia, Pennsylvania 19130
Map of School District of Philadelphia
Phone:  215-400-6806
Web Site:  Not provided
Enrollment: 

School District of Philadelphia

Administrative Offices
AUTONOMY NETWORK CENTRAL OFFICE
DISTRICT PERFORMANCE
INNOVATION NETWORK CENTRAL OFFICE
NEIGHBORHOOD NETWORK CENTRAL OFFICE
OFFICE OF CHILD ACCOUNTING
OPPORTUNITY NETWORK CENTRAL OFFICE
SUPERINTENDENT'S OFFICE

Departments
ACADEMY FOR LEADERSHIP
ACCOUNTABILITY & ASSESSMENT
ACCOUNTS PAYABLE
ACCT, EQUITY & COMPLIANCE
ACT 48 COMPLIANCE MONITORING
AFRICAN & AFRICAN AMER STUDIES
AMY 5 AT JAMES MARTIN
ARTS ACADEMY AT BENJAMIN RUSH
ASSOC. SUPT. OF SCHOOLS
ATTENDANCE & TRUANCY OFFICE
AUDITING SERVICES
AUTONOMY NTWRK
AUXILIARY PRINCIPALS
BOARD OF REVISION OF TAXES
BRIGHT FUTURES & PREK PARTNERS
BUILDING 21
BUS ATTENDANTS-PRIVATE SCHOOLS
CAPITAL PROGRAMS
CARPENTRY SERVICES
CENTER CITY PFRC
CENTRAL REPAIR SHOPS
CHARTER, PARTNER & NEW SCHOOLS
CHIEF ACADEMIC OFFICE
CHIEF EXECUTIVE OFFICE
CHIEF INFORMATION OFFICE
CITY CONTROLLER
CITY CONTROLLER'S OFFICE
CLAIMS MANAGEMENT
CLASSIFICATION & COMPENSATION
CLIMATE & SAFETY
CLIMATE, SAFETY & CULTURE
COMMUNITY RELATIONS & FAITH
COORD OFC NON-PUBLIC SCHL PGMS
COUNSELING&PROMOTION STANDARDS
CREATIVE AND PERFORMING ARTS
CROSSROADS @ HUNTING PARK
CROSSROADS ACCELERATED ACADEMY
CURR & INSTR SUPP - PHYS.ED.
CURRICULUM ADMINISTRATION
CURRICULUM AND ASSESSMENT
CURRICULUM PUBLICATIONS
CUSTODIAL AUXILIARY
CUSTODIAN-ADMINISTRATION BLDG
DESIGN & CONSTRUCTION SERVICES
DISTRIBUTION CENTER
DIVISION OF COLLEGE READINESS
DUCKREY, TANNER SCHOOL
DUPLICATING SERVICES
EARLY CHILDHOOD EDUCATION
EDUCATIONAL TECHNOLOGY GROUP
ELECTRICAL SERVICES
ELECTRONIC SERVICES
EMPLOYEE BENEFITS MANAGEMENT
EMPLOYEE RELATIONS
EMPLOYEE SUPPORT SERVICES
EMPLOYEES ON UNION LEAVE
EMPLOYEES ON WORKERS COMP
ENTERPRISE COMMUNICATIONS
EXTENSION CLASSES - EVENING
FACILITIES CENTRAL MAINTENANCE
FACILITIES MANAGER - CE REGION
FACILITIES MANAGER - NE REGION
FACILITIES MANAGER - NW REGION
FACILITIES MANAGER - SE REGION
FACILITIES MGMT. & SERVICES
FACILITIES MGRS-CENTRAL OFFICE
FACILITIES PLANNING & SPC MGMT
FAMILY & STUDENT SERVICES
FAMILY SUPPORT CENTER
FELTONVILLE ARTS & SCIENCES
FITLER ACADEMICS PLUS
FOOD SERVICES ADMIN & SUPPORT
FOOD SERVICES AUXILIARY MGRS.
FRANKLIN LEARNING CENTER
GENERAL ACCOUNTING
GIRARD ACADEMIC MUSIC PROGRAM
GOVERNMENT RELATIONS
GRANTS COMPLIANCE
GRANTS FISCAL SERVICES
HEAD START CENTRAL OFFICE
HEAD START PARTNERSHIP SUPPORT
HEALTH, SAFETY & PHYSICAL ED
HEATING SERVICES
HOWE, JULIA WARD SCHOOL
HR EMPLOYEE ENTRY
HUMAN RESOURCES - STAFFING
INFORMATION SYSTEMS
INFORMATION SYSTEMS SUPPORT
INNOVATION NTWRK
INTEGRATED INSTRUCTION
JENKS ACADEMY ARTS & SCIENCES
JENKS, ABRAM SCHOOL
JROTC OFFICE
KENSINGTON BUSINESS, FINANCE
KENSINGTON CAPA
KENSINGTON HEALTH SCIENCES
KEY, FRANCIS SCOTT SCHOOL
LANGUAGE ACCESS & COMMUNITY
LANGUAGE EQUITY ISSUES
LEARNING TECH. SUPPORT GROUP
MACHINIST SERVICES
MASONRY SERVICES
MEDICAL SERVICES
MINORITY & WOMEN'S BUSINESS
MORRIS, ROBERT SCHOOL
MULTILINGUAL PROGRAMS
MUSIC, INSTRUMENTAL
NEIGHBORHOOD NTWRK 1
NEIGHBORHOOD NTWRK 2
NEIGHBORHOOD NTWRK 3
NEIGHBORHOOD NTWRK 4
NEIGHBORHOOD NTWRK 5
NEIGHBORHOOD NTWRK 6
NEIGHBORHOOD NTWRK 7
NEIGHBORHOOD NTWRK 8
NEIGHBORHOOD NTWRK 9
NON SCHOOL
NON-PUBLIC PROGRAMS
NON-PUBLIC SCHOOL PROGRAMS
NORTHEAST PFRC
NORTHWEST PFRC
OFF OF INSTR & BEHAVIOR INTVN
OFFICE OF ACADEMIC SUPPORT
OFFICE OF ASSESSMENT
OFFICE OF COMMUNICATIONS
OFFICE OF COMPREHENSIVE ARTS
OFFICE OF CTE/VOC ED
OFFICE OF CURRICULUM SUPPORT
OFFICE OF ENVIRONMENTAL MGMT
OFFICE OF GENERAL COUNSEL
OFFICE OF GRANTS DEVELOPMENT
OFFICE OF INSTRUCTION
OFFICE OF MANAGEMENT & BUDGET
OFFICE OF MULTIPLE PATHWAYS
OFFICE OF PEER INTERVENTION
OFFICE OF PROCUREMENT SERVICES
OFFICE OF RISK MANAGEMENT
OFFICE OF SCHOOL INTERVENTION
OFFICE OF SCHOOL SAFETY
OFFICE OF SCHOOL SAFETY
OFFICE OF SPECIAL FINANCE
OFFICE OF SPECIALIZED SERVICES
OFFICE OF STRATEGIC ANALYTICS
OFFICE OF STUDENT SUPPORT SRVS
OFFICE OF TALENT
OFFICE OF TEACHING & LEARNING
OFFICE OF THE INSPECTOR GENERL
OFFICE OF THE PRESIDENT
OFFICE STUDENT RIGHTS & RESP
OFFICE-CHIEF FINANCIAL OFFICER
OFFICE-CHIEF OPERATING OFFICER
OPPORTUNITY NTWRK
OSCS SPIMARCO DIVISION
OVERBROOK EDUCATIONAL CENTER
PAINTING SERVICES
PARENT & FAMILY SERVICES
PARENT LEADERSHIP ACADEMY
PAYROLL
PD NON RET - SW REGION
PEER INTERVENERS
PER DIEM
PHILA JUV JUSTICE SVCS CTR
PHILA LEARNING ACAD-NORTH EOP
PHILA LEARNING ACADEMY-NORTH
PHILA LEARNING ACADEMY-SOUTH
PHILADELPHIA MILITARY ACADEMY
PLUMBING SERVICES
PREVENTION & INTERVENTION
PRINTING SERVICES
PROCESS IMPROVEMENT&COMPLIANCE
PROFESSIONAL DEVELOPMENT
PROMISE ACADEMY OFFICE
PSTV 52 / INSTRUCTN MEDIA TECH
RE-ENGAGEMENT CENTER
REAL PROPERTY MANAGEMENT
RECORDS MANAGEMENT
RECRUITMENT & STAFFING
RESEARCH & EVALUATION
RETI-WRAP TRANSITION CENTER
RISK MANAGEMENT
RIVERA PFRC
SCHOOL & ADMIN. SERVICES
SCHOOL AGE PROGRAMS
SCHOOL BASED RESOURCE SUPPORT
SCHOOL NURSE SERVICE
SCHOOL REFORM COMMISSION
SCIENCE LDSHP ACADEMY @ BEEBER
SCIENCE LEADERSHIP ACADEMY
SENIOR VP, FACILITIES
SOUTH PFRC
SPECIAL EDUCATION
STRATEGIC PARTNERSHIP
STUDENT EMPLOYMENT CERT OFFICE
STUDENT PLACEMENT
SUBSTITUTE SERVICES
TALENT ADMINISTRATION
TECHNICAL OPERATIONS
TECHNOLOGY SERVICES
TECHNOLOGY TRAINING & HELPDESK
THE LINC
TRANSITION & ALT. EDUCATION
TRANSPORTATION A
TRANSPORTATION B
TRANSPORTATION SERVICES
TRANSPORTATION, PD
TREASURY OPERATIONS
TRUANCY INTERVENTION CENTER

Departments (cont.)
TURNAROUND NTWRK
URBAN SYSTEMIC PROGRAM
VOCATIONAL GUIDANCE SERVICES
WAREHOUSE ADMINISTRATION
WAREHOUSE SERVICES
WEST PFRC

Elementary Schools
BARRY, JOHN ELEMENTARY SCHOOL
COOKE, JAY ELEMENTARY SCHOOL
DEBURGOS, J. ELEMENTARY
LAMBERTON,ROBERT E ELEMENTARY
MITCHELL ELEMENTARY SCHOOL
OLNEY ELEMENTARY SCHOOL
OVERBROOK ELEMENTARY SCHOOL
PENNELL, JOSEPH ELEMENTARY
RHODES ELEMENTARY SCHOOL
ROOSEVELT ELEMENTARY SCHOOL
VARE-WASHINGTON ELEMENTARY

Middle Schools
BALDI MIDDLE SCHOOL
BEEBER, DIMNER MIDDLE SCHOOL
CLEMENTE, ROBERTO MIDDLE SCHL
CONWELL, RUSSELL MIDDLE SCHOOL
HARDING, WARREN G. MIDDLE SCH
LABRUM,GEN HARRY MIDDLE SCHOOL
LEEDS, MORRIS E. MIDDLE SCHOOL
MEEHAN, AUSTIN MIDDLE SCHOOL
TILDEN MIDDLE SCHOOL
WAGNER, GEN. LOUIS MIDDLE SCH.
WASHINGTON, GROVER JR. MIDDLE
WILSON, WOODROW MIDDLE SCHOOL

Middle/High Schools
EDMONDS, FRANKLIN S. SCHOOL
PARKWAY CENTER CITY HIGH SCHL

High Schools
AMY NORTHWEST
BARTRAM, JOHN HIGH SCHOOL
BLAINE, JAMES G. SCHOOL
BODINE, WILLIAM W. HIGH SCHOOL
CAYUGA SCHOOL
CENTRAL HIGH SCHOOL
CONSTITUTION HIGH SCHOOL
COOK-WISSAHICKON SCHOOL
DOBBINS, MURRELL HIGH SCHOOL
EDISON, THOMAS A. HIGH SCHOOL
ENGINEERING & SCIENCE HIGH
FELS, SAMUEL HIGH SCHOOL
FRANKFORD HIGH SCHOOL
FRANKLIN HIGH SCHOOL EOP
FRANKLIN, BENJAMIN HIGH SCHOOL
FURNESS, HORACE HIGH SCHOOL
GIRLS, PHILA HIGH SCHOOL FOR
HACKETT, HORATIO B. SCHOOL
HANCOCK, JOHN SCHOOL
HIGH SCHOOL OF THE FUTURE
HOUSTON, HENRY H. SCHOOL
KING, MARTIN LUTHER HIGH SCH.
LANKENAU HIGH SCHOOL
LINCOLN, ABRAHAM HIGH SCHOOL
MASTBAUM, JULES E. HIGH SCHOOL
MASTERMAN,JULIA R. HIGH SCHOOL
MOTIVATION HIGH SCHOOL
NORTHEAST HIGH SCHOOL
OVERBROOK HIGH SCHOOL
PARKWAY WEST HIGH SCHOOL
PARKWAY-NORTHWEST HIGH SCHOOL
PENN TREATY HIGH SCHOOL
PHILADELPHIA VIRTUAL ACADEMY
RANDOLPH TECHNICAL HIGH SCHOOL
ROBESON, PAUL HIGH SCHOOL
ROXBOROUGH HIGH SCHOOL
SAUL, WALTER B. HIGH SCHOOL
SAYRE, WILLIAM L. HIGH SCHOOL
SOUTH PHILA HIGH SCHOOL EOP
SOUTH PHILADELPHIA H.S.
STRAWBERRY MANSION HIGH SCHOOL
SWENSON ARTS/TECH HIGH SCHOOL
WASHINGTON, GEORGE HIGH SCHOOL
WEST PHILADELPHIA HIGH SCHOOL

K-12 Schools
ACADEMY AT PALUMBO
ADAIRE, ALEXANDER SCHOOL
ALLEN, DR. ETHEL SCHOOL
ALLEN, ETHAN SCHOOL
ANDERSON, ADD B. SCHOOL
ARTHUR, CHESTER A. SCHOOL
BACHE-MARTIN SCHOOL
BARTON SCHOOL
BETHUNE, MARY MCLEOD SCHOOL
BLANKENBURG, RUDOLPH SCHOOL
BREGY, F. AMEDEE SCHOOL
BRIDESBURG SCHOOL
BROWN, HENRY A. SCHOOL
BROWN, JOSEPH H. SCHOOL
BRYANT, WILLIAM C. SCHOOL
CAPITAL PROJECTS OFFICE URS
CARNELL, LAURA H. SCHOOL
CASSIDY,LEWIS C ACADEMICS PLUS
CATHARINE, JOSEPH SCHOOL
CHILDS, GEORGE W. SCHOOL
COMEGYS, BENJAMIN B. SCHOOL
COMLY, WATSON SCHOOL
CRAMP, WILLIAM SCHOOL
CROSSAN, KENNEDY C. SCHOOL
DAY, ANNA B. SCHOOL
DECATUR, STEPHEN SCHOOL
DICK, WILLIAM SCHOOL
DISSTON, HAMILTON SCHOOL
DOBSON, JAMES SCHOOL
DUNBAR, PAUL L. SCHOOL
ELKIN, LEWIS SCHOOL
ELLWOOD SCHOOL
EMLEN, ELEANOR C. SCHOOL
FARRELL, LOUIS H. SCHOOL
FELL, D. NEWLIN SCHOOL
FELTONVILLE INTERMEDIATE
FINLETTER, THOMAS K. SCHOOL
FITZPATRICK, A. L. SCHOOL
FORREST, EDWIN SCHOOL
FOX CHASE SCHOOL
FRANK, ANNE SCHOOL
FRANKLIN, BENJAMIN SCHOOL
GIDEON, EDWARD SCHOOL
GIRARD, STEPHEN SCHOOL
GOMPERS, SAMUEL SCHOOL
GREENBERG, JOSEPH SCHOOL
GREENFIELD, ALBERT M. SCHOOL
HAMILTON, ANDREW SCHOOL
HARRINGTON, AVERY D. SCHOOL
HARTRANFT, JOHN F. SCHOOL
HENRY, CHARLES W. SCHOOL
HESTON, EDWARD SCHOOL
HILL-FREEDMAN WORLD ACADEMY
HOLME, THOMAS SCHOOL
HOPKINSON, FRANCIS SCHOOL
HUEY, SAMUEL B. SCHOOL
HUNTER, WILLIAM H. SCHOOL
JACKSON, ANDREW SCHOOL
JUNIATA PARK ACADEMY
KEARNY, GEN. PHILIP SCHOOL
KELLEY, WILLIAM D. SCHOOL
KELLY, JOHN B. SCHOOL
KENSINGTON URBAN EDUCATION
KIRKBRIDE, ELIZA B. SCHOOL
LAWTON, HENRY W. SCHOOL
LEA, HENRY C.
LINGELBACH, ANNA L. SCHOOL
LOCKE, ALAIN SCHOOL
LOESCHE, WILLIAM H. SCHOOL
LOGAN, JAMES SCHOOL
LONGSTRETH, WILLIAM C. SCHOOL
LOWELL, JAMES R. SCHOOL
LUDLOW, JAMES R. SCHOOL
MARSHALL, JOHN SCHOOL
MARSHALL, THURGOOD SCHOOL
MAYFAIR SCHOOL
MC CALL, GEN. GEORGE A. SCHOOL
MC CLURE, ALEXANDER K. SCHOOL
MC MICHAEL, MORTON SCHOOL
MCCLOSKEY, JOHN F. SCHOOL
MCDANIEL, DELAPLAINE SCHOOL
MCKINLEY, WILLIAM SCHOOL
MEADE, GEN. GEORGE G. SCHOOL
MEREDITH, WILLIAM M. SCHOOL
MIFFLIN, THOMAS SCHOOL
MOFFET, JOHN SCHOOL
MOORE, J. HAMPTON SCHOOL
MORRISON, ANDREW J. SCHOOL
MORTON, THOMAS G. SCHOOL
MUNOZ-MARIN, HON LUIS SCHOOL
NEBINGER, GEORGE W. SCHOOL
ONE BRIGHT RAY-ELMWOOD CAMPUS
PATTERSON, JOHN M. SCHOOL
PEIRCE, THOMAS M. SCHOOL
PENN ALEXANDER SCHOOL
PENNYPACK HOUSE SCHOOL
PENNYPACKER, SAMUEL SCHOOL
PENROSE SCHOOL
PHILA LEARNING ACAD-SOUTH EOP
POLLOCK, ROBERT B. SCHOOL
POTTER-THOMAS SCHOOL
POWEL, SAMUEL SCHOOL
PRINCE HALL SCHOOL
RHAWNHURST SCHOOL
RHOADS, JAMES SCHOOL
RICHMOND SCHOOL
ROWEN, WILLIAM SCHOOL
SHAWMONT SCHOOL
SHEPPARD, ISAAC A. SCHOOL
SHERIDAN, PHILIP H. SCHOOL
SOLIS-COHEN, SOLOMON SCHOOL
SOUTHWARK SCHOOL
SPRING GARDEN SCHOOL
SPRUANCE, GILBERT SCHOOL
STANTON, EDWIN M. SCHOOL
STEARNE, ALLEN M. SCHOOL
STEEL, EDWARD SCHOOL
SULLIVAN, JAMES J. SCHOOL
TAGGART, JOHN H. SCHOOL
TAYLOR, BAYARD SCHOOL
THE WORKSHOP SCHOOL
WARING, LAURA W. SCHOOL
WASHINGTON, MARTHA SCHOOL
WEBSTER, JOHN H. SCHOOL
WELSH, JOHN SCHOOL
WIDENER MEMORIAL SCHOOL
WILLARD, FRANCES E. SCHOOL
WISTER, JOHN SCHOOL
WRIGHT, RICHARD R. SCHOOL
ZIEGLER, WILLIAM H. SCHOOL

Vocational Centers
SHARSWOOD, GEORGE SCHOOL
THE U SCHOOL

Alternative Schools
MYA-MIDDLE YEARS ALTERNATIVE